en
pl
logo Smaki Kuchni z Alfy Lutni
kategorie

sałatki i przystawki


(PRZED)WIOSENNE SUSHI

Wegańskie wiosenne sushi sprawdzi się jako lekka przystawka na wielkanocnym stole. Do ryżu dodałam trochę czarnej soli Kala Namak, by nadać jajeczny smak, ale można pominąć ten składnik, jeśli nie używasz czarnej soli w swojej kuchni. Wiosenne sushi podawaj koniecznie z sosem chrzanowym, który jest idealnym dopełnieniem kompozycji smaków. Zamiast rzeżuchy możesz użyć natki pietruszki, szczypiorku lub ulubionych kiełków. Polecam w tym zestawieniu składników kiełki rzodkiewki lub lucerny.

WIOSENNA SAŁATKA Z PIECZONEGO BURAKA

Nie ma chyba nic lepszego niż zieleń na talerzu. Dzień bez zieleninki w jakiejkolwiek postaci to dzień stracony! Dlatego nie zwlekaj i czym prędzej przygotuj sałatkę z pieczonymi buraczkami, aksamitnym awokado i chrupiąca rzodkiewką :)

SAŁATKA GRECKA Z MAKARONEM

Sałatka grecka to jedna z moich ulubionych sałatek, dlatego doczekała się wielu wersji i nawet dodawałam już do niej ogórka kiszonego zamiast świeżego. Mam nadzieję, że nie jest to wielka kulinarna profanacja, ale naprawdę z ogórkiem kiszonym smakuje równie wyśmienicie. Warto dodać do sałatki też pokrojone w kostkę awokado lub półplasterki cukinii.

Jeśli tęskno ci do lata, słońca i ciepełka, to koniecznie zafunduj sobie sałatkę grecką na śniadanko lub kolację. Jeśli dodasz do niej makaron, to z pewnością będzie to danie sycące na dłużej. Gorąco polecam!

WEGAŃSKIE JAJKA W MAJONEZIE

Przepis na jajka z fasoli jest próbą odtworzenia tradycyjnej wielkanocnej potrawy. Dzięki fasoli jest to danie bardzo pożywne i dostarczy roślinnego białka. Dla uzyskania koloru żółtka nie wystarczy tylko kurkuma (jak myślałam na początku), gdyż musielibyśmy dodać sporą jej ilość, co wpłynęłoby negatywnie na smak – kurkuma jest dość gorzka. Dlatego też dodałam kawałek marchewki. Zamiast marchewki można dodać trochę purée z dyni hokkaido. No i co najważniejsze – jeśli jeszcze nie zaopatrzyła/eś się w czarną sól Kala Namak, to koniecznie to zrób, gdyż przydaje się bardzo często do przygotowania roślinnych potraw.

TARTALETKI Z GRZYBAMI

Tartaletki z grzybami będą dobrze pasować do świątecznego barszczu. Dobrze sprawdzą się również jako przystawka sylwestrowa. Świetnie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Koniecznie podawaj je z zieleniną – np. natką pietruszki, jednak bardzo dobrze będą się komponować z wszelkiego rodzaju kiełkami, świeżą bazylią, rukolą czy roszponką.

Ciasto do tartaletek przygotowałam z mąki gryczanej, gdyż bardzo lubię połączenie produktów gryczanych z grzybami, jednak jak najbardziej można tu użyć innej mąki.

SUSHI Z DYNIĄ

Dynia jest jednym z moich ulubionych warzyw, więc często eksperymentuję z jej udziałem. Dzisiaj prezentuję sushi z pieczoną dynią hokkaido. Według mnie dobrze sprawdzi się tu sos sojowy o obniżonej zawartości soli, choć jak wiadomo różne są preferencje smakowe. Dla mnie osobiście sos sojowy nie może być zbyt słony, gdyż taki właśnie sos potrafi zdominować smak sushi, a tego raczej byśmy nie chcieli.

SAŁATKA Z TRUSKAWKAMI I FETĄ

W ramach sezonu truskawkowego przygotowałam pyszną i lekką sałatkę, która doskonale sprawdzi się w upalne dni takie jak teraz. Pierwszy raz użyłam wegańską fetę i jestem zachwycona jej smakiem, więc planuję wprowadzić ją do menu Smaków kuchni z Alfy Lutni :) W naszej kuchni zadebiutowała również tajska bazylia, jednak zwykła też będzie ok.

Już niedługo na blogu pojawi się także deser lodowy z truskawkami, który przyniesie miłe orzeźwienie podczas gorących, letnich dni.

SAŁATKA ZIEMNIACZANA ZE SZPARAGAMI

Sezon na szparagi w toku, więc serwuję kolejne danie z tym zdrowym i pysznym warzywem – sałatkę ziemniaczaną. Sałatkę podałam z sosem czosnkowo-ziołowym, jednak świetnie sprawdzi się tutaj także majonez z silken tofu z tego przepisu. Sałatkę polecam na kolację, jednak można ją też przygotować wieczorem i zajadać na śniadanie. Jedna porcja ma 395 kcal (jeśli sałatkę podzielimy na 4 porcje).

SAŁATKA WIELKANOCNA Z SOSEM CHRZANOWYM

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć sałatki i podejrzewam, że większość z Was przygotuje sałatkę tradycyjną – warzywną z majonezem. Oczywiście na naszym stole też się pojawi tradycyjna sałatka, ale dla odmiany postanowiliśmy dodatkowo przygotować także sałatkę z burakami i sosem chrzanowym w towarzystwie rzeżuchy i innych pysznych składników. Kompozycja smaków jest tutaj naprawdę wyśmienita. Polecam i zachęcam do realizacji przepisu.

MAJONEZ Z SILKEN TOFU

Majonez z silken tofu przygotowałam z myślą o faszerowanym awokado, które zawiera w sobie sporo tłuszczu (zdrowego), więc należałoby je podać z majonezem w wersji light. I taki właśnie jest ten majonez: lekki i dietetyczny, a przy tym bardzo smaczny. Do jego przygotowania użyłam musztardy sarepskiej, jednak jeśli masz jakąś swoją ulubioną musztardę, to śmiało ją tutaj dodaj.

Majonez ten świetnie sprawdzi się także jako dodatek do wszelkiego rodzaju kanapek, burgerów i sałatek.

FASZEROWANE AWOKADO

Zamiast tradycyjnych jajek faszerowanych, popularnych na wielkanocnym stole przygotowałam faszerowane awokado, które w smaku przypomina jajko, jeśli dodamy czarną sól Kala Namak. Sól ta jest powszechnie używana w Azji Południowej i określana również jako sól indyjska. Ze względu na swój smak i zapach przypominający jajko jest często używana w kuchni wegańskiej jako jego zamiennik.

Faszerowane awokado polecam serwować w towarzystwie majonezu z silken tofu, który jest bardzo lekki, gdyż nie dodajemy do niego oleju. Taki majonez bardzo dobrze tutaj pasuje, gdyż awokado zawiera dużo tłuszczu (zdrowego) i gdybyśmy dodali do niego tradycyjny majonez, to potrawa byłaby bombą kaloryczną, a tego nie chcemy, zwłaszcza podczas świąt, kiedy na stole znajduje się mnóstwo innych smakołyków.

Faszerowane awokado najlepiej spałaszować na surowo, aczkolwiek można je również upiec – pieczemy pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 20-25 minut. Jeśli planujemy upiec awokado, pozostawmy je w skórce, a majonez podajmy wtedy najlepiej osobno.

SAŁATKA Z CZERWONEJ KAPUSTY Z POMARAŃCZĄ

Sałatkę z czerwonej kapusty z pomarańczą polecam przygotować zimową porą, gdy brakuje nam kolorów, a za oknem szaroburo, ponuro i depresyjnie. Tak więc możemy poprawić sobie nastrój i naenergetyzować się w całkiem prosty i nieskomplikowany sposób. Do sałatki dodałam tempeh, by była bardziej treściwa i sycąca. Bardzo dobrze sprawdzi się tu także tofu. Postarajmy się, by było dobrej jakości. Często spotykam się z opinią, że tofu smakuje paskudnie. Nie mogę się z tym zgodzić. Dobrej jakości tofu jest pyszne samo w sobie, choć jego smak jest dość subtelny. Dzisiaj proponuję zamarynować tempeh / tofu w dość zwyczajnej marynacie, która doda jednak charakteru sałatce, a co ważne, nie trzeba czekać jakoś szczególnie długo, by marynata spełniła swoje zadanie. Można oczywiście marynować tempeh / tofu o wiele dłużej, jednak nie jest to konieczne.

SAŁATKA Z CYKORII I SELERA NACIOWEGO

Jako pierwszą propozycję w Nowym Roku przygotowałam sałatkę. Powodów jest wiele: postanowienie noworoczne, że na blogu będzie więcej sałatek - póki co są tylko dwie, a teraz już trzy :-), mój detoks polegający na spożywaniu przez trzy dni tylko surowych warzyw i owoców, po którym poczułam się znakomicie i który zmotywował mnie do jedzenia większej ilości surowizny, a także chęć przygotowania w końcu potrawy z selerem naciowym, który już od dawna zachęcał mnie swym jasnozielonym kolorem do konsumpcji. Jeśli macie możliwość, to koniecznie dodajcie świeży majeranek, który idealnie tutaj pasuje. Jeśli nie macie takiej możliwości, dodajcie inne ulubione świeże zioła lub natkę pietruszki, ale szczerze zachęcam, aby dodać jednak majeranek, który jest tu tak naprawdę głównym bohaterem, choć na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać.

(NIE TYLKO) ŚWIĄTECZNE SUSHI

Świąteczne sushi z warzywami jak do ryby po grecku zagości w tym roku po raz pierwszy na naszym wigilijnym stole. To smakowite połączenie kuchni japońskiej oraz polskiej doskonale sprawdzi się jako lekka przystawka, która, mam nadzieję, przypadnie do gustu wielu z Was. Polecam nie tylko na święta i życzę smacznego.

PIECZONE PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI

Ciasto na zakwasie uchodzi za zdrowsze, ale jest też bez wątpienia smaczne i świetnie pasuje do tradycyjnego farszu na pierogi z kapusty kiszonej i suszonych grzybów. Do tego rozgrzewający, aromatyczny barszcz i mamy pyszną, wigilijną przystawkę.

Zapiekane bakłażany

Pieczone bakłażany z farszem z brązowej soczewicy, kaszy gryczanej i pieczarek to bez wątpienia moja aktualnie ulubiona potrawa. Uważam, że brązowa soczewica (ale także zielona) i kasza gryczana doskonale komponują się z grzybami – nie tylko z pieczarkami. Postanowiłam dodać również odrobinę słodyczy w postaci rodzynek, które świetnie tutaj dopełniają pieczarkowo-soczewicowo-gryczane trio. Do tego sos czosnkowy ze świeżą zieleniną, by przełamać słodkawy smak farszu. Dla mnie jest to danie idealne, choć dość zwyczajne. Spróbujcie i dajcie proszę znać, czy podzielacie mój entuzjazm do tej potrawy.

Cukinia zapiekana z zieloną soczewicą i pieczarkami

Cukinia faszerowana zieloną soczewicą, kaszą jaglaną i pieczarkami została przygotowana z myślą o lekkiej kolacji, ale z pewnością sprawdzi się też dobrze jako przekąska albo przystawka. Upiekłam ją al dente, ale można oczywiście podpiec trochę dłużej – wtedy będzie bardziej miękka i soczysta.

Wszystkie składniki nadzienia można wymieszać razem, by uzyskać jednolity farsz. Warto jednak spróbować innego sposobu nadziewania cukinii polegającego na umieszczeniu w środku każdego ze składników osobno, by móc delektować się ich odrębnością.

Koniecznie przygotujcie także posypkę à la parmezan, która jest przepyszna i doskonale podkręca smak całej potrawy. W tym przepisie podaję składniki na większą ilość posypki, którą można przechowywać w słoiczku i dodawać do innych potraw. Zamiast migdałów można użyć orzechów nerkowca lub makadamia.

Zapraszam serdecznie do realizacji przepisu!

Sałatka z jarmużem

Jarmuż na stałe zagościł w menu Smaków kuchni z Alfy Lutni ze względu na swe prozdrowotne właściwości. Posiada on bardzo wysoką gęstość odżywczą, jest źródłem witamin A, C i K, mikro- i makroelementów: żelaza, magnezu, wapnia, potasu, a także kwasu foliowego. Ponadto, co niezwykle istotne, wykazuje właściwości antynowotworowe.

W sałatce znajdziemy również pieczone bez tłuszczu bataty, za to w towarzystwie suszonego tymianku, który nadaje słodkim batatom charakteru. Tłuszcz oczywiście obowiązkowo musi znaleźć się w sałatce (np. w dressingu), gdyż dzięki niemu wchłaniają się wspomniane witaminy A i K oraz witamina E, którą znajdziemy w pestkach dyni i słonecznika oraz w morelach.

Jarmuż pięknie komponuje się z granatem pod względem koloru, również oczywiście pod względem smaku. Zamiast pestek granatu możemy też dodać suszoną żurawinę. Myślę, że dzięki takiej zdrowej i kolorowej sałatce wiele osób w końcu polubi jarmuż i będzie chętniej po niego sięgać w kuchni.

Sałatka z kaszą gryczaną, gruszkami
i orzechami włoskimi

Gruszka i orzech włoski to z pewnością idealnie dobrana para. Soczysta słodycz gruszki i lekka gorycz orzechów dobrze ze sobą harmonizują. Wraz z czerwoną cebulką i natką pietruszki oraz przyprawami tworzą zgraną kompozycję smaków. Przygotowanie takiej sałatki to bułka z masłem, a do tego jest szybkie i bezbolesne.

Sałatka sprawdzi się również jako drugie śniadanie czy mała przekąska, którą można uraczyć swych gości zanim na stole pojawi się danie główne.